Egyesületünk 2009 decemberében alakult, célunk: térségünk hadtörténetének kutatása, megismertetése az Árpád kortól, az Árpád-vonalig. Tevékenységünk a források kutatásából, az utóbbi idők vonatkozásában a még élő szemtanúk beszámolóinak gyűjtéséből és az 1711 utáni időszak tárgyi emlékeinek gyűjtéséből és bemutatásából áll.
A személyes visszaemlékezések rögzítése rendkívül fontos feladat, ezáltal kaphatunk képet egy-egy közösség, vagy személy „saját háborújáról”. Emellett sürgető is, hiszen egyre kevesebb már a visszaemlékező, s a múlt rendszer máig rengeteg kibeszéletlen dolgot hagyott az emberekben A könyvészeti források, vagy interjúk alapján beazonosítható területeken terepi kutatásokat is végzünk, melyek eredményét honlapunkon tesszük elérhetővé, valamint meghívás esetén előadásokat is tartunk. Gyűjteményünk tárgyait ingyenes vándorkiállítások keretében mutatjuk be a nyilvánosságnak, mivel térségünk múzeumai nem rendelkeznek ilyen kiállítási anyaggal. A tárgyi emlékek bemutatását különösen fontosnak tartjuk, hiszen tárgyak alapján ismertethető meg legszemléltetőbben az adott kor haditechnikája.
Ezeket a dolgokat sokan gyűjtik manapság, de leginkább otthonukban rejtegetik, s csak néhány „kiválasztott” láthatja azokat. Ez öncélú gyűjtés, nem egyéb tárgyak felhalmozásánál. Mi az ellenkező álláspontot képviseljük: nem féltjük a dolgainkat, igenis láthassa minden érdeklődő azokat! Honlapunk a www.hegyivadaszok.hu indulása óta jelentős adatforgalmat bonyolít le, építő közösség fejlődött köré Hazánk más tájairól is, ami magában is igazolja kezdeményezésünk helyességét.
Tevékenységünket komolyan vesszük, hisz ez nem könnyed szórakozás, szenvedély, hanem munka is, így igyekszünk tagságunkat professzionális szempontok alapján válogatni. Ezzel nem egy pretoriánus gárdát akarunk létrehozni, de csak így tudjuk megőrizni a szervezetünk operatív jellegét. Tagjaink szabad idejükben, anyagi lehetőségeikhez mérten végzik munkájukat, ami jellegénél fogva nem nélkülözheti Támogatóink segítségét.
Kérjük, segítse céljaink megvalósítását, lehetőségeihez mérten visszaemlékezésekkel, dokumentumokkal, tárgyi emlékekkel, hogy múltunk minél nagyobb részletességgel kerüljön megörökítésre, és minél több érdeklődőhöz eljuthassunk egyre gazdagodó kiállításainkkal.
Pásztor Attila
az Észak-Magyarországi Hadtörténeti Egyesület elnöke
Miért éppen hegyivadászok?
|